طلاق در زمان حیض و ازدواج بعد از ان با همان همسر

148 بازدید
سوال شده Mar 7, 2019 در مشاوره مذهبی توسط omidalipoor1368s ممتاز (120 امتیاز)
با سلام بنده   سه هفته بعد از طلاق خانمم  اعلام داشت که طلاقش بخاطر حیض باطل بوده  و بنده میدانستم که ایشان حیض هستند ولی هنگام طلاق نمیدانستم که سبب بطلان طلاق می شود بعد از هفت ماه مجددا با همان خانم عقد کردم بصورت عادی  می خواستم بدانم ایا بدون عقد هم محرم هم بودیم یا باید  عقد می کردیم  ؟در ضمن طلاقمان رجعی نبود
1 پاسخ
پاسخ داده شده Mar 9, 2019 توسط zahra.dehghan حرفه ای (88,840 امتیاز)

با سلام خدمت شما دوست عزیز

در طلاق رجعی مرد می‌تواند تا زمانی که عده پایان نیافته، بدون انشای عقد نکاح  جدید به همسر خود رجوع نماید. به چنین طلا‌قی، طلاق رجعی و به چنین زنی مطلقه رجعیه گویند. بازگشت مرد به سوی همسر خود در چنین طلا‌قی ممکن است با ادای لفظ یا انجام فعلی صورت گیرد.در طلا‌ق رجعی جدا از این که در مدت عده، شوهر حق رجوع دارد، طرفین حقوق و تکالیفی را نیز دارا می‌باشند که با حقوق و تکالیف طلاق بائن تفاوت دارد.با وجود پیش‌بینی این حقوق و تکالیف در مورد مطلقه رجعیه _که منزلت او را تا شأن یک همسر حقیقی ارتقا می‌دهد؛ گویا که اصلا‌ً طلا‌قی صورت نگرفته است_ برخی فقها وی را در مدت عده در حکم زوجه دانسته و بعضی دیگر او را زوجه حقیقی تلقی می‌کنند. به عبارت دیگر، از دیدگاه برخی علما، طلا‌ق رجعی نهاد خانواده را از هم نمی‌پاشد و استمرار آن برقرار می‌باشد.درنتیجه می‌توان از قاعده‌ ای با عنوان مطلقه رجعیه، زوجه حقیقی است نام برد. اما در طلاق کامل اگر زن دروغ بگوید یا اشتباه کند و در حالی که حیض است طلاق بگیرد، طلاق او باطل است ؛ حتّی اگر بعداً متوجّه شود که هنگام طلاق حائض بوده است ، طلاق مذکور باطل است . و اگر خیال کند که حائض است ، امّا بگوید پاک هستم و طلاق بگیرد و بعد معلوم شود که حیض نبوده ، طلاقش صحیح است .بهتر است برای اطلاعات دقیق تر با مرجع تقلید خود مراجعه کنید چون کمی تفاوت در دیدگاهها وجود دارد.

موفق باشید

به مشاوره آنلاین روانشناسی خوش آمدید، مکانی برای پرسش سوال و دریافت پاسخ از دیگر کاربران و مشاوران مجرب و منتخب کانون مشاوران.

9,618 سوال

13,662 پاسخ

10,233 دیدگاه

2,736 کاربر

سوالات مشابه
0 پاسخ 126 بازدید
1 پاسخ 36 بازدید
سوال شده 17 فوریه 2020 در مشاوره خانواده آنلاین توسط سوگند
1 پاسخ 74 بازدید
2 پاسخ 42 بازدید
1 پاسخ 79 بازدید
0 پاسخ 90 بازدید
1 پاسخ 101 بازدید
1 پاسخ 83 بازدید
...