مشاوره تلفنی حضوری آنلاین
۰۲۱-۲۲۲۴۷۱۰۰
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

معلمی که آدم رو تحقیر میکنه

84 بازدید
سوال شده 1 Mar 2023 در روانشناسی کودک و نوجوان توسط بی نام
ویرایش شده 1 Mar 2023
معلممون همش از همون اول منو تحقیر میکرد و باهام رفتار خوبی نداشت ولی با همه مهربون بود هرکاری میکنم دوباره یادم میاد چقدر اذیتم میکرد به خاطر اون فکر میکردم به درد نخورم و خیلی بدم هنوزم تاثیرش روم هست وقتی یه نفر بد باهام رفتار میکنه خیلی جدی میگیرم و زود دلم میشکنه همش میگم کاش باهام اینجوری رفتار نمیکرد کاش انقد اذیتم نمیکرد کاش با منم مثل بقیه رفتار میکرد من فقط ۱۳ سالمه معلما چطوری میتونن انقد ادمو اذیت کنن ما هممون مثل همیم چرا یه نفرو همش تحقیر میکنن مگه من با دخترای دیگه چه فرقی دارم فکر میکنم تا آخر عمرم یادم میمونه اینجوری باهام رفتار میکرد و همش باید غصه بخورم و بگم کاش با منم مثل بقیه رفتار میکرد و من انقد آسیب نمیدیدم وقتی یه معلم مهربون اینجوری باهام رفتار میکنه خوب فکر میکنم با بقیه فرق دارم یا از همه بدترم ینی چرا اینجوری باهام رفتار میکرد هیچوقت فکر نکرد ناراحت میشم؟اصلا مهم نیست براشون؟
3 پاسخ
پاسخ داده شده 1 Mar 2023 توسط وحید
سلام معلمی که آدم را تحقیر می کند، عمل نامناسب و غیرحرفه ای انجام می دهد. آموزشگاه یک محیط آموزشی باید باشد که برای دانش‌آموزان و معلمان، محیطی امن، محترمانه و حرفه‌ای فراهم کند. در حالی که معلمان باید به دانش‌آموزان احترام بگذارند، به نظر می‌رسد که این معلم به نحوی این احترام را نشان نمی‌دهد.

معلمان باید توجه داشته باشند که هر دانش‌آموز فردی منحصر به فرد است و به هر یک از آنها با احترام و شایستگی باید رفتار شود. به علاوه، معلمان باید به دانش‌آموزان خود یاد دهند که با یکدیگر به احترام بگذارند و در مقابل تحقیر، دعوا و بلایم، باید موقعیت های مختلف را به یکدیگر گزارش دهند.

اگر شما یک دانش‌آموز هستید که تحقیر می شود، بهتر است که به مدیران مدرسه والدین خود گزارش دهید. آنها می توانند با معلم صحبت کنند و با او درباره رفتار ناصحیح و غیرحرفه‌ای او بحث کنند. همچنین، شما می توانید با اعتماد به نفس و احترام به خود، به معلم خود بگویید که رفتار او شایسته شما نیست و از او خواهش کنید که به جای تحقیر، به شما با احترام رفتار کند.

در کل، تحقیر از هیچ یک از طرف ها (معلمان و دانش‌آموزان) قابل قبول نیست و باید همه به احترام و شایستگی دیگران رفتار کنند.
پاسخ داده شده 2 Mar 2023 توسط بی نام
من خودم معلم هستم. تمام تلاشم رو میکنم که کسی تو کلاسم کوچیک نشه. اما یک سال شاگردی داشتم که از یه استان دیگه اومده بودن. سر کلاس کوچکترین توجهی به درس و توضیحات من نداشت و من مدام باید صداش میکردم تا از کارهای متفرقه دست برداره و به من توجه کنه. رفتارهای خاص خودش رو داشت و نسبت به همکلاسی هاش بدبین بود و رفتارهای تهاجمی داشت. مثلاً مدام شاکی بود که فلانی بهم نگاه چپ میندازه، یا شکلک درمیاره و... حتی به سمت تابلو کلاس نمی نشست. همیشه دنبال بهونه برای گلایه از دیگران بود. با معلمان سال قبل هم که دربارش صحبت کردم گفتن درسش تعریفی نداشته. بعد از اینکه چندبار متوالی امتحاناتش رو خراب کرد با دو نفر دیگه از کلاس بیرونش کردم و خودم هم رفتم بیرون کلاس سرش داد زدم و گفتم
« چرا این همه نمرات افتضاح ردیف کردی. لااقل باید یکی از درس هاتو میخوندی. این بی توجهی هات به درس وقتی سر کلاس هستی، نتیجه ش میشه این نمرات. چرا همیشه باید بهت تذکر بدم که به درس توجه کنی» بعدش با خشم بهش گفتم برگرده داخل کلاس ولی آخرین فرصتی هست که برای جبران بهش میدم. الآن که گفتی تحقیر، یادم به مادرش افتاد که رفته بود پیش مدیر و از من شکایت کرده بود که این معلم بچه ها رو تحقیر می کنه و جوری صحبت کرده بود که مدیر مدرسه باور کرده بود من قصد بدی نسبت به دانش آموزان دارم و منو اخراج کردن.
واقعا نمیدونم تو الان داری درست فکر می کنی یا مثل اون شاگرد من دچار اشتباه شدی و خودت مقصر بودی. در هر صورت اینکه معلما قصدشون تحقیر نیست شاید واقعا اون بچه در حال کم کاری باشه
دارای دیدگاه 2 Mar 2023 توسط بی نام
من درسم خیلی خوب بود مثل چندتا دیگه از بچه ها هر کاری از دستم برمیومد برای کلاسش انجام میدادم مثلا کنفرانس میدادم دوست داشتم مثل چند نفر دیگه فعال باشم تو کلاسش اما هر وقت حرف میزدم یا جواب سوالشو میدادم وا میستاد فقط یجوری بهم نگاه میکرد ولی وقتی یکی دیگه از بچه ها همونو میگفت قشنگ نشون میداد که متوجه حرفش شده و سر تکون میداد و حرفشو تایید میکرد
پاسخ داده شده 2 Mar 2023 توسط vahid2627 حرفه ای (420 امتیاز)
سلام اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که رفتار ناشایست یک فرد با شما هیچ‌گونه ارتباطی با ارزش و شخصیت شما ندارد و فقط نشان‌دهنده رفتار ناپسند اوست. همه انسان‌ها در مواجهه با رفتارهای بد دیگران دچار ناراحتی می‌شوند، پس این احساس شما نشان از انسانیت و حساسیت شماست.

در مورد تجربه‌ی شما با معلمتان، اینکه او به شما بد رفتار کرده است نشانگر نقص در رفتار اوست و اینکه شما به دلیل آن، به درد نخور یا بد نیستید. شما همان فردی هستید که هستید و باید اعتماد به نفس خود را حفظ کنید.

اما این تجربه‌ی ناخوشایند می‌تواند تاثیرات منفی بر روی شما بگذارد. ممکن است احساس کنید که به دلیل رفتار نامناسب معلم، خودتان نیز مقصر هستید. در واقع این احساس نادرست است و باید با مثبت اندیشیدن و تمرین خودپذیری کمک کنید تا این تجربه بر روی شما تاثیرات کمتری بگذارد.

توصیه می‌کنم با افرادی در محیط خود صحبت کنید و احساسات خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید با یک مشاور مدرسه، مربی یا کسی که به شما اعتماد دارید صحبت کنید. این کمک می‌کند که با تجربه‌ی ناخوشایند مواجه شده و رویارویی با آن پیشرفت کنید.
به مشاوره آنلاین روانشناسی خوش آمدید، مکانی برای پرسش سوال و دریافت پاسخ از دیگر کاربران و مشاوران مجرب و منتخب کانون مشاوران. مطالب با مضامین توهین آمیز به ادیان، دین اسلام و عقاید و استفاده از کلمات رکیک را گزارش دهید تا حذف شود.
مشاوره تلفنی حضوری آنلاین
۰۲۱-۲۲۲۴۷۱۰۰
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

16,477 سوال

26,657 پاسخ

28,507 دیدگاه

2,209 کاربر

سوالات مشابه
3 پاسخ 431 بازدید
سوال شده ژان 26, 2021 در زوج درمانی توسط aghania_m ممتاز (120 امتیاز)
1 پاسخ 259 بازدید
1 پاسخ 69 بازدید
سوال شده می 30, 2020 در مشاوره تحصیلی توسط شاپرک اسدی
3 پاسخ 157 بازدید
2 پاسخ 155 بازدید
1 پاسخ 162 بازدید
...