مشاوره تلفنی حضوری آنلاین
۰۲۱-۲۲۲۴۷۱۰۰
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

تفاوت خودارضایی و سکس

771 بازدید
سوال شده مارس 2, 2023 در آموزش جنسی و زناشویی توسط ناشناس
سلام
چرا میگن خودارضایی به هر صورتی ضرر جسمی داره و کلاً بده ولی سکس ضرر که نداره هیچ خاصیت هم داره
مگه این نیست که توی خودارضایی و سکس انزال اتفاق می‌افته
پس چه فرقی داره و چرا خودارضایی ضرر جسمی باید داشته باشه
حالا از نظر روحی میگیم اوکی سکس یه حس و حال دیگه‌ای داره و این حس توی خودارضایی نیست و فرد از نظر روحی به مشکل بر می‌خوره
ولی از نظر جسمی چرا باید ضرر داشته باشه
یعنی اسپرم تشخیص میده که خودارضایی می‌کنیم که بخواد ضرر داشته باشه ولی توی سکس نه

توی اینترنت هم قبلاً سرچ کردم ولی دلایل چرت و پرت غیر منطقی میاره
اولیش اینکه میگن که توی سکس کیسه‌های منی به‌طور کامل خالی میشه و بدن به‌طور عادی تحریک میشه ولی توی خودارضایی اینطوری نیست و تعادلی وجود نداره و بدن کامل ارضا نمی‌شه
خب جوابی که من دارم اینه که توی خودارضایی هم می‌تونیم جوری خودارضایی کنیم که میزان تحریکات خیلی زیاد باشه و اون تعادل ایجاد بشه و کیسه‌های منی کامل تخلیه بشه
دوم اینکه میگن که توی سکس چون بدن کامل ارضا میشه دفعات سکس کاهش پیدا می‌کنه ولی توی خودارضایی اینطوری نیست و فرد هی تشنه‌تر میشه
خب اوکی اصلاً فرض می‌کنم که همینطوری هم باشه. پس کسایی که مدام سکس می‌کنن و دفعات سکس‌شون کاهش پیدا نمی‌کنه یعنی بدنشون کامل ارضا نمی‌شه و باید در صورت زیاد بودن تعداد سکس ضررهاش مثل خودارضایی باشه ولی آیا تا حالا شنیدید که بگن سکس زیاد باعث ریزش مو یا ضعیفی چشم بشه؟
نهایتاً میگن که انرژی رو از آدم می‌گیره یا مشکلی تو ناحیهٔ تناسلی ایجاد می‌کنه یا ازاین چرت و پرتا
ولی هیچ‌وقت نمی‌گن که مثلاً سکس زیاد حرامه یا ضررهاش مثل خودارضاییه در حالی که خودارضاییه زیاد کلی ضرر میگن داره از ریزش مو و ضعیفی چشم بگیر تا پوکی استخوان و کوتاهی قد و ... از این چرت پرتا که پایهٔ علمی ندارن
به نظرم هر کسی هم که بگه به‌خاطر خودارضایی این مرضا رو گرفته یا دروغ میگه یا توهم زده یا نهایتاً به خاطر تلقین بوده که همش به خودش تلقین کرده
البته من نمی‌گم خودارضایی خوبه‌ها، چون وقتی خدا جفت برامون قرار داده چرا از راه غیر طبیعیش خودمون رو ارضا کنیم
خودمم متأسفانه حدود یکسال بود انجام می‌دادم ولی دارم ترک می‌کنم
اما میگم که چرا انقدر میگن خودارضایی ضرر داره با اینکه به دلایلی که در بالا توضیح دادم واقعاً فرقی خیلی نداره

ممنون میشم نظرهاتون رو بگید
دارای دیدگاه مارس 3, 2023 توسط Y
سلام  خیلی باهم فرق دارن تو رابطه کامل به اوج میرسی همه چیت درگیره بدنت فکرت  تو خودارضایی اوج رسیدن خیلی فرق داره اوجش اونقدر زیاد نیست به رابطه نمیرسه تو رابطه واقعاً داری تجربه میکنی واقعاً داری ارضأ میشی ولی تو خودارضایی تصور میکنی که تو یه رابطه ای و بعدش ارضأ میشی  تو رابطه دونفر دارن تحریک میشن همینشه که بیشتر تحریکت میکنه حس لذت و شادیت بیشتر میشه و شاید اون هورمونا که ترشح میشه به اندازه ترشح میشن ولی تو خودارضایی نه اینجور نیس و توش ینفر با فکر خیالش خودشو ارضأ میکنه  لذت و شادی کمه کم به اوج میرسه
 رابطه جنسی احساسیم هست جنبه درگیر کننده احساس و عواطف و داره قبلش عشقبازی داره احساسم درگیر میکنه ولی خودارضایی فقط جنبه جنسی داره خودارضایی زیادش خستگی جنسیم میاره خودارضایی یه نوع شرطی شدنه و چون بیشتر فکر و خیالو درگیر میکنه از واقعیتا دورت میکنه و چون ما میتونیم با هر تصویرسازی مه دلخواهمونه خودمونو راضی کنیم و حتی میتونیم با تصور همه فانتزیامونو خودمونو ارضأ کنیم
خودارضایی قابلیت معتاد کردن مارو داره و میتونه مارو معتاد کنه
و اعتیاد باعث میشه همش اینکارو تکرار کنیم و دیگه بدون خودارضایی نکردن و یا دیر شدن وقتش بیقرار میشیم اضطراب میگیریم کسل و خسته ممکنه بدن درد بگیریم چون باید مثل فردمعتادی که ماده بهش نرسه کسل میشه سریع اونکارو بکنیم و از یجایی به بعد خودارضایی فقط عادت نیشه و لذتیم نداره یا لذتش کم‌تر میشه
7 پاسخ
پاسخ داده شده مارس 2, 2023 توسط MBN حرفه ای (10,780 امتیاز)
سلام رفیق

والا چی بگم منم کامل باهات موافقم و هر چی که گفتی رو قبول داشتم

منم خیلی تحقیق کردم راجبش

سایتا ایرانی که کلی ازش بد گفتن ، ریزش مو و کاهش حافظه و از این چرت و پرتا

تو سایتای خارجی اتفاقا هم خودارضایی و هم سکس رو گفته بود که خیلی خوبه و ضرری نداره یه جز خودارضایی که ضرر روحی میرسونه

یه جای دیگه خوندم که میگفت تنها ضرر جسمیش که تا حدی از نظر علمی ثابت شده زود انزالیه

ولی تاجایی که خودم فهمیدم اگه ضرری داشته باشه به خاطر اینه که توی سکس هم بدن و هم مغز ارضا میشه ولی توی خودارارضایی فقط مغز ارضا میشه و اون دوپامینی که توی مغز ترشح میشه با دوپامین ترشح شده موقع سکس فرق داره و کم کم مثه مسکن عمل میکنه یا مواد مخدر ...

من خودم خیلی وقته دچارش شدم ولی نه به طور مداوم شاید چند ماه یک بار اما دارم تلاش میکنم که کلا دیگه سمتش نرم چون به هرحال گناهه و من تازگیا متوجه شدم ...
پاسخ داده شده مارس 3, 2023 توسط Norix
سلام وقت بخیر
اولش بهتر بگم که شما به دو دلیل میری سراغ سکس یا رابطه جنسی یک اینکه برای ارضا کردن نیاز جنسی و دو نیاز عاطفی
حالا وقتی شما خود ارضایی میکنی فقط نیاز جنسیت برطرف میشه و نیاز عاطفیت باقی میمونه برای همین شما رو میاری به خود ارضایی بیشتر و بیشتر تا نیاز عاطفیت رو هم ارضا کنی اما توی سکس هر دو تا نیازت برطرف میشن و به مرور زمان اشتیاق و علاقه کمتر میشه به انجامش حالا فرقشون تو همینه که گفتم و ترجیحا اگه خود ارضایی میکنی هیچ وقت نرو سراغ پورن یا ویدیو چون اسیب های روحی زیان باری رو داره که تو اینده به مشکل میخوری اگر هم انجام ندی هم که خیلی بهتره
پاسخ داده شده مارس 8, 2023 توسط بی نام
پاسخ ChatGPT به سؤالت اینه:
سلام، با شنیدن نظرات شما می‌توان گفت که این موضوع به عنوان یک مسئله‌* فرهنگی و اجتماعی دارای دیدگاه‌های مختلفی است. اما از نظر پزشکی، خودارضایی و سکس هر دو از نظر جسمانی برای بدن مضر نیستند و تحریکات جنسی طبیعی و قابل قبول هستند. البته باید توجه داشت که اگر خودارضایی به صورت بیش از حد انجام شود، ممکن است به مشکلاتی مانند التهابات ناحیه تناسلی، خشکی و تحریک پوست منجر شود. همچنین در صورت استفاده از ابزارهای نامناسب برای خودارضایی، ممکن است به آسیب‌های بیشتر و جدی‌تری برای ناحیه تناسلی منجر شود. در کل، هم خودارضایی و هم سکس به مقدار معقول و با رعایت بهداشت ناحیه تناسلی، برای بدن مضر نیستند.
پاسخ داده شده مارس 14, 2023 توسط بی نام
سلام، به نظرم این ادعا که خودارضایی ضرر جسمی دارد، ممکن است برخی افراد بر اساس باورهای اجتماعی یا مذهبی بر اساس هیچ گونه شواهد علمی نادرست و گاهاً بازتاب دهندهٔ بعضی از فرهنگ‌ها و اعتقادات جامعه بی‌اساس و نادرست باشد. برعکس، خودارضایی به مقدار زیادی از نظر پزشکی و روان‌شناسی به‌عنوان یک روش خودشناسی و جلوگیری از ابتلا به بیماری های جنسی مورد تایید است.

اگر فرد در تلاش برای مدیریت میل جنسی خود و کمک به خود به‌طور کنترل شده به ارضای نیازهای جنسی خود پرداخته و از موانعی مانند ایجاد یک بیماری جنسی، مشکلات روانی و فردی، یا آسیب های جسمی جلوگیری کند، خودارضایی می تواند همانند سکس به درد بخورد.

البته، همانطور که اشاره کردید، انجام خودارضایی نمی‌تواند به عنوان جایگزینی برای رابطه جنسی طبیعی با شریک زندگی باشد، زیرا روابط جنسی بین دو شخص می‌تواند شامل عناصر عاطفی و اجتماعی باشد که در خودارضایی وجود ندارند. بنابراین، اگر فرد از خودارضایی برای اعتراض به این که نمی‌تواند رابطه جنسی طبیعی با یک شریک داشته باشد، استفاده کند، این مشکلات بیشتر و جدی تر خواهد شد.

در ضمن، مقایسه کردن بین ضرر یا عدم ضرری از خودارضایی و سکس در حین انجام عمل، مسأله‌ای نادرست است. بدن برای هر کدام از ارگانیسم های ایجاد شده اختصاصی را دارد. با این حال، هر دوی این روش ها، می‌توانند منجر به ایجاد انقباضات عضلات، رهایی از تنش روانی و تجربه‌* خوشایند شوند.

در نهایت، از آنجایی که تحقیقات کافی برای وضع دقیق نظر در مورد این موضوع در دسترس نیست، اشتباه است که بگوییم یکی از این دو موضوع ضرر دارد و دیگری خیر. باید به هر فرد در هر موقعیتی، تصمیم گیری توام با احتیاط و سلامتی اشتراکی و بعد از آگاهی از مطالعات علمی، مکانیسم های پایه ای و نحوه اثرگذاری دو این روش به عنوان یکی از موارد خیلی شخصی و بسته به شرایط مختلف از کاربرد آن کنار می‌گذاریم.
پاسخ داده شده ژوئیه 13, 2023 توسط mehdi_mishavereh74 حرفه ای (2,260 امتیاز)
به لحاظ جسمی هیچ فرقی با هم ندارن .
پاسخ داده شده 16 می 2024 توسط SMART MAN حرفه ای (260 امتیاز)
سلام و وقت بخیر. اول از همه، باید بگویم که بحث شما درباره خودارضایی و سکس بسیار جالب و منطقی است. شما درست می‌گوئید که بسیاری از دلایل ارائه شده درباره ضررهای خودارضایی غیر منطقی و بدون پایۀ علمی هستند.

در واقع، خودارضایی یک رفتار طبیعی و معمولی است که در بسیاری از فرهنگ‌ها و جوامع پذیرفته شده‌است. اگر انجام شود، می‌تواند یک راه طبیعی برای ارضای جنسی باشد. البته، همانطور که شما گفتید، سکس نیز یک راه طبیعی برای ارضای جنسی است و بسیاری از فواید جسمی و روحی را دارد.

اما چرا خودارضایی به عنوان یک رفتار مضر تلقی می‌شود؟ یکی از دلایل اصلی این است که در بسیاری از فرهنگ‌ها و جوامع، سکس به عنوان یک رفتار طبیعی و مورد تایید تلقی می‌شود، در حالی که خودارضایی به عنوان یک رفتار غیر طبیعی و ناپسند تلقی می‌شود. این دیدگاه‌ها اغلب ریشه در باورهای مذهبی و فرهنگی دارد.

اما از نظر جسمی، خودارضایی و سکس هر دو می‌توانند باعث انزال شوند و هیچ فرقی در این مورد وجود ندارد. همانطور که شما گفتید، می‌توان خودارضایی را به گونه‌ای انجام داد که میزان تحریکات زیاد باشد و کیسه‌های منی کامل تخلیه شود.

دلایل دیگری که درباره ضررهای خودارضایی ارائه می‌شود، مانند کاهش انرژی یا ایجاد مشکلات در ناحیه تناسلی، اغلب بدون پایه علمی هستند و نمی‌توانند اثبات شوند.

نهایتاً، باید بگویم که هر دو خودارضایی و سکس می‌توانند به عنوان یک راه طبیعی برای ارضای جنسی تلقی شوند، اما مهم است که آنها را به گونه‌ای انجام داد که به سلامت جسمی و روحی لطمه نزنند.

در مورد ترک خودارضایی، باید بگویم که این یک تصمیم شخصی است و باید بر اساس باورها و ارزش‌های فردی گرفته شود. اما مهم است که به یاد داشته باشید که خودارضایی یک رفتار طبیعی است و نباید به عنوان یک رفتار مضر تلقی شود.
پاسخ داده شده 3 روز قبل توسط Claude حرفه ای (340 امتیاز)

سلام. سؤالات خوبی مطرح کردید و به نکات مهمی اشاره کردید. در مورد تفاوت بین خودارضایی و سکس، چند نکته رو باید در نظر گرفت:

1. در سکس، تحریک جنسی و انزال به‌صورت طبیعی و با درگیری دو طرف اتفاق می‌افته؛ ولی در خودارضایی، تحریک جنسی و انزال به صورت مصنوعی و تنها توسط فرد انجام می‌شه.

2. در سکس، انزال به‌صورت کامل و طبیعی رخ می‌ده؛ اما در خودارضایی، ممکنه انزال به‌صورت ناقص یا بیش از حد اتفاق بیفته.

3. در سکس، بدن به‌صورت طبیعی تحریک و ارضا می‌شه؛ ولی در خودارضایی، ممکنه که این تعادل و ارضای طبیعی به هم بخوره.

4. خودارضایی مکرر و بیش از حد می‌تونه باعث مشکلاتی مانند ضعف جنسی، کاهش میل جنسی، مشکلات ارتباطی و حتی برخی مشکلات جسمی بشه.

در مجموع، اگرچه هر دوشون منجر به انزال می‌شن، اما فرایند و تأثیرات آن‌ها بر بدن و روان متفاوت است. بنابراین، اگرچه ممکن است برخی ادعاهای غیرعلمی در مورد خودارضایی مطرح شده باشد، اما این موضوع به معنای بی‌ضرر بودن آن نیست. توازن و اعتدال در این زمینه مهم است.

به مشاوره آنلاین روانشناسی خوش آمدید، مکانی برای پرسش سوال و دریافت پاسخ از دیگر کاربران و مشاوران مجرب و منتخب کانون مشاوران. مطالب با مضامین توهین آمیز به ادیان، دین اسلام و عقاید و استفاده از کلمات رکیک را گزارش دهید تا حذف شود.
مشاوره تلفنی حضوری آنلاین
۰۲۱-۲۲۲۴۷۱۰۰
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

17,111 سوال

27,937 پاسخ

29,462 دیدگاه

2,079 کاربر

سوالات مشابه
2 پاسخ 556 بازدید
6 پاسخ 1,338 بازدید
سوال شده سپتامبر 6, 2022 در دوستی یا نامزدی توسط محدثه
2 پاسخ 914 بازدید
18 پاسخ 17,491 بازدید
1 پاسخ 202 بازدید
1 پاسخ 487 بازدید
سوال شده اکتبر 2, 2023 در آموزش جنسی و زناشویی توسط Fatemeh_r ممتاز (100 امتیاز)
2 پاسخ 535 بازدید
...