خیال بافی شدید

53 بازدید
سوال شده 14 می 2019 در مشاوره تحصیلی توسط بی نام
سلام
دختری ۱۷ ساله هستم که حدودا ۶ ماهه به شدت در حال خیال بافی  هستم ، خیالاتی مثل پولدار شدن و موفق بودن و ... من قبل از اینکه دچار این خیال بافی های شدید بشم. رتبه ی اول مدرسه بودم اما الان افت تحصیلی پیدا کردم و یک سال دیگه هم کنکور دارم ، باید چی کار کنم ؟ راه حل هایی که در اکثر سایت ها پیشنهاد شده بود رو هم امتحان کردم اما بهتر نشدم ، یک ماهه که دارم تلاش میکنم ترکش کنم اما موفق نشدم ، لطفا راهنماییم کنید.
2 پاسخ
پاسخ داده شده 15 می 2019 توسط zahra.dehghan حرفه ای (46,100 امتیاز)
با سلام خدمت شما دوست عزیز

خیالبافی یکی از ویژگی های دوران نوجوانی می باشد اما این خیالبافی که می تواند حتی مفید باشد و به فرد برای رسیدن به آرزوها و داشتن خلاقیت کمک کند اگر از حالت نرمال خود بیشتر شود و فرد تایم طولانی را به این موضوع اختصاص بدهد و سعی کند بجای تلاش در دنیای واقعی برای رسیدن به خواسته ها و آرزوهای خود در دنیای خیالی به دنبال آنها بگردد دیگر سازندگی خود را از دست می دهد و حتی آسیب زا نیز می باشد .

بهتر است در اول بدانیم موضوع خیالبافی های شما چیست که در دنیای واقعی نمی توانید آنها را دنبال کنید گاهی افراد به دلیل اعتماد به نفس پایین نیز به سمت خیالباف پیش میروند تا در آنجا اعتماد به نفس خود را بدست آورند .

بهتر است سعی کنید به صورت حضوری به روانشاس مراجعه داشته باشید تا بررسی لازم در این زمینه صورت گیرد و به شما در این زمینه کمک شود .

برای زندگی روزانه خود برنامه ریزی کنید و خود را موظف به انجام دادن آنها بدانید در جمع حضور داشته باشید از تنهایی و گوشه گیری خوداری کنید ورزش را در برنامه روزانه خود قرار بدهید تا انرژی بیشتری به دست آورید . اهدافتان را مشخص کنید و آنها را به اهداف کوچک و بلند تقسیم کنید و برای بدست آوردن آن برنامه ریزی کنید تا بتوانید خود را در دنیای واقعی نگه دارید . زود به رختخواب نروید مگر اینکه واقعا خوابتان بیاید تا بتوانید شرایط بهتری را تجربه کنید .

اما دقت کنید که اینها راحل های کلی می باشد و نیاز است با توجه به اینکه این موضوع بر عملکرد شما تاثیر گذاشته است به صورت دقیق تر مورد بررسی قرار گیرد.

درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
021-22354790

شاد باشید
پاسخ داده شده 23 می 2019 توسط 0--0
از یه بزرگی پرسیدن عاقل و نابغه بودن رو تو چی تعریف میکنی گفت : تخیل.

اون بزرگ انشتین بود. تسلا -انشتین اینا تو تخیل زندگی میکردن.

تسلا تخلیلی فکر میکرد و بعدا دقیقا همون تخیل رو تو واقعیت میساخت. انشتین یه ادم تخیلی بود که مردم قبل از معروف شدنش بهش میگفتن احمق-نا متعادل و خیالباف .... گالیه وقتی میگفت زمین کروی هست مردم میومدن میزدنش هه هه هه همه اینا از تخیلات شروع میشه یا مثلا ویلیام سیدیس که دایم میخندید و مردم اونو یه روانی اصیل و کامل میدونستن و حتی چندین بار توی تیمارستان بستریش کردن کارش تخیل بود. ویلیام سیدیس توی یه کتابی در مورد جهان قابل بازگشت حرف میزد. و تنها کسی بود که نسبیت انشتین رو اثبات کرد. خب این ها همش زاده ی تخیله.

نمیدونم این کامنت رو میبینی یا نه. تو سالمی . سن تو که بودم منم همینطور بودم یه خیال باف(اینطوری گفتنش درست نیست اسمش بهتره باشه تخیل) بودم ولی اینطوری بودن رو نگه داشتم.

یه بار یه دوستی بهم خوب گفت که کار دکتر کار روانشناس عادی کردن هست. میفهمی منظورش چی بود؟ تخیلت رو نگه دار و عمیق ترش کن . این همون چیزیه که باعث فرق یه ادم عالی از یه ادم معمولی میشه. خودت رو درگیر درمان هایی که داشته هات رو نابود میکنن نکن.

تو 17 سالته و این مشکلات به خاطر تغییرات هورمونی عادیه کاملا افت تحصیلی هم عادیه فقط یکم باید روش هاتو تغییر بدی عادت هاتو تغییربدی. اگه یه کم متفاوت باشی از لحاظ نمیدونم هوش و این چیزا این عادیه که یه سری مشکلات ذهنی و ... داشته باشی که از نظر بقیه مشکل بزرگیه ولی به تناسب کار ذهنت عادیه. خیلی واقعا خوب میشد واقعا خیلی خوب بود اگه روانشناس ها و روانپزشک ها قبل از نسخه نوشتن ویژگی های فردی هر کسی رو قبل از ادم عادی کردنشون در نظر میگرفتن برای همین میگم نرو پیش هیچ مشاور یا دکتر.
به مشاوره آنلاین روانشناسی خوش آمدید، مکانی برای پرسش سوال و دریافت پاسخ از دیگر کاربران و مشاوران مجرب و منتخب کانون مشاوران.

4,285 سوال

5,883 پاسخ

1,165 دیدگاه

2,474 کاربر

سوالات مشابه
4 پاسخ 79 بازدید
1 پاسخ 40 بازدید
1 پاسخ 44 بازدید
4 پاسخ 752 بازدید
1 پاسخ 11 بازدید
سوال شده 5 روز قبل در مشاوره روانشناسی آنلاین توسط روح تنهایی ممتاز (120 امتیاز)
1 پاسخ 10 بازدید
سوال شده 29 ژوئیه 2019 در مشاوره رایگان فردی توسط شادی
0 پاسخ 27 بازدید
1 پاسخ 67 بازدید
1 پاسخ 18 بازدید
...